www.youtube.com/c/FundacjaEduPl_Filmy

Testy on-line w eliminacjach okręgowych

Testy on-line to innowacyjna forma przeprowadzenia eliminacji okręgowych (drugiego szczebla) Olimpiady. Umożliwia nie tylko sprawdzenie wiedzy zawodników i wyłonienie spośród nich najlepszej pięćdziesiątki, która będzie walczyć o tytuł laureata w eliminacjach centralnych, ale także pozwala uczniom wykazać się kreatywnością. Jednym z zadań jest bowiem opracowanie własnych wariantów odpowiedzi do pytań przygotowanych przez ekspertów merytorycznych. Testy on-line sprawdzają także umiejętności myślenia analitycznego i syntetycznego oraz efektywnego poszukiwania informacji i podejmowania decyzji na ich podstawie. Ponadto dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii uczniowie mogą przystąpić do rozwiązywania testu w najbardziej dla siebie komfortowym miejscu oraz czasie (mogą go rozwiązać o dowolnej porze w ciągu wyznaczonych 48 godzin).

Podczas eliminacji okręgowych uczniowie będą rozwiązywać dwa testy on-line:

  • Pierwszy test to tzw. test ekspercki przygotowany przez grono ekspertów merytorycznych Olimpiady. Test składa się z losowo wybranych 20 pytań wielokrotnego wyboru spośród 200 zadań opracowanych przez ekspertów.
  • Drugi test to tzw. test uczniowski składający się z 20 pytań, tym razem jednak z wariantami odpowiedzi przygotowanymi przez uczestników. Test rozwiązuje 100 najlepszych zawodników wyłonionych w pierwszej części eliminacji okręgowych, którzy zostają losowo przydzieleni do dziesięciu 10-osobowych grup (wirtualnych okręgów), wraz ze swoimi - przygotowanymi wcześniej - pytaniami. W każdym wirtualnym okręgu rozwiązywany jest unikalny test online: spośród 50 pytań przygotowanych przez zawodników z danego wirtualnego okręgu Komitet Główny wybiera 20, które uzyskały najlepszą recenzję naukową.

Warto podkreślić, iż wynik zawodników zależy nie tylko od wiedzy, którą uczeń zdobył, przygotowując się do testu, ale także od tego, na ile przyłożył się do przygotowania wariantów odpowiedzi. Im lepiej zawodnik opracuje pytania, tym większe szanse, że w teście online trafi na swoje własne propozycje (potencjalnie nawet 5 na 20 zadań, które otrzyma, może pochodzić od niego samego).

Zachęcamy do systematycznego zaglądania na stronę naszej Olimpiady. Już niebawem zostaną tutaj opublikowane „nagłówki” zadań (bez proponowanych odpowiedzi), które będą wykorzystane w testach on-line.